22.06.2017 - 10:30
Познатиот српски актер и комичар Богољуб Митиќ - Ѓоша ненадејано почина утрово, како последица на срцев удар, јави српскиот портал Курир. Четириест и...
20.06.2017 - 15:32
Со богата програма од областа на музиката,уметноста, филмот, театарот и книжевноста утре на првиот ден од летото започнува Скопско лето. Граѓаните ќе...
18.06.2017 - 14:14
По седум децении дружба со учениците се доведува во прашање излегувањето на литературните списанија за деца Другарче, Росица, Развигор и Наш свет....
17.06.2017 - 10:59
Фестивалот на уличен театар под отворено небо – Баскерфест 2017 почна синоќа во Скопје со парада на учеснициците, како и Градскиот дувачки оркестар и...
17.06.2017 - 10:11
Со мјузиклот „Тајно моја“ во изведба на Македонската опера и балет вчера во Прилеп беше затворен 52-от по ред Македонски театарски фестивал „Војдан...
15.06.2017 - 15:11
Со титула почесен доктор на науки денеска се закити човекот кој е вистински амбасадор на Македонија кога се работи за музиката- Влатко Стефановски....
11.06.2017 - 19:24
Како да се сакаш себеси, како да ја развиеш таа љубов за да подоцна бидеш способен искрено да ги сакаш и другите. Кои се најголемите заблуди и...
05.06.2017 - 16:51
Одржувањето  на годинешното 38-мо издание на филмскиот фестивал Браќа Манаки е ставено под прашалник? Одговорните лица од  ИФФК " Брaќa...