15.12.2012 - 09:32
Во рамки на концертната турнеја низ Македонија, пијанистот Симон Трпчески вечер ќе настапи во Центарот за култура „Бели мугри“ во...
14.12.2012 - 09:20
Никола Маџиров учествува на дванаесеттиот Меѓународен поетски фестивал „Шаар“ што се одржува во израелскиот град Хаифа од 13 до 16 декември.  ...
14.12.2012 - 08:27
Продукцијата „Наше маало“ организира прв едукативен и филмски фестивал за деца -  „Наш мал фестивал“, кој ќе се одржува од денеска до 16...
13.12.2012 - 13:38
Советот за култура на денешната седница ги прифатил решенијата за издавачка дејност вградени во Националаната стратегија за култура, која е во...
13.12.2012 - 12:31
Во „Симон Визентал“ Центарот на Беверли Хилс, во Лос Анџелес, синоќа се одржа проекција на филмот „Трето полувреме", проследена со разговор со...
13.12.2012 - 11:25
Локалниот историчар Есбен Браге пронајде до сега непозната бајка од данскиот писател Ханс Кристијан Андерсен, за која се претпоставува дека веројатно...
13.12.2012 - 10:05
Македонската филхармонија вечер ќе  одржи концерт од циклусот „Витурози“, на кој првпат во Македонија ќе биде изведено делото „Лет“ на младиот...
13.12.2012 - 09:02
Во Салон 19,19 вечер ќе биде промоворан новиот роман на Томислав Османли - „Зад аголот“, објавен од издавачката куќа „Магор“.   - Романот носи...