30.10.2017 - 11:23
Никола Ристановски доби награда за најдобар актер на 25. Меѓународен театарски фестивал на класици „Вршачка театарска есен“ во Србија. Наградата ја...
28.10.2017 - 17:34
Платформата за истражувачко нoвинарство и анализи-ПИНА во соработка со  Фондацијата „Фридрих Еберт“-Скопје ќе го организира првото издание на...
22.10.2017 - 16:39
Струмичко изобилува со археолошки локалитети кои имаат богата култруна и историска вредност, но во истите треба да се вложува, за да станат...
19.10.2017 - 19:19
Со звучни музички имиња од европската и светска џез сцена, започнува 36 то издание на Скопски џез фестивал. Годинава за прв пат беше доделена и...
18.10.2017 - 10:42
Актерот Рој Дотрис, кој публиката ширум светот го памети по улогата во серијата “Game of Thrones”, но и по улогите во бројни серии и филмови, почина...
16.10.2017 - 16:50
Љубителите на џез музиката, одново ќе уживаат во програмата на овогодинешното – 36то издание на скопскиот џез фестивал. од 19ти до 22ри октомври на...
16.10.2017 - 08:30
Македонија и Балканот денеска се сеќаваат на Тоше Проески кој на денешен ден пред десет години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај...
13.10.2017 - 10:21
Српското Министерство за култура издвои повеќе од 518.000 евра за новиот филм на Ралф Фајнс. Британскиот глумец, режисер и продуцент минатиот месец...