26.09.2017 - 10:58
Според листата на американскиот портал „Бизнис инсајдер“, Битлси се без конкуренција најпродавана музичка група со 178 милиони продадени албуми. Зад...
25.09.2017 - 10:52
Третиот фестивалски ден на Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ ќе биде отворен со програмата за деца и проекцијата на...
24.09.2017 - 18:22
Од вчеравечер па се до 30 - ти септември, Битола е одново центар на филмската уметност, затоа што започна 38-мото издание на ИФФК “Браќа Манаки”. Во...
23.09.2017 - 22:26
Битола од вечерва дише со филмската уметност. Старуваше 38-то издание на фестивалот на фимската камера „Браќа Манаки“. Филмот „До крајот на времето“...
23.09.2017 - 19:57
Љубителите на филмската уметност го преплавија Широк сокак за гала отворањето на 38 - то издание на фестивалот на филмската камера „Браќа Манаки“. За...
23.09.2017 - 09:30
Со македонската премиера на краткиот филм „Крајот на времето“ на македонскиот режисер Милчо Манчевски, а потоа и со премиерата на бугарско -...
22.09.2017 - 11:42
Интернационалниот  фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“-Битола,  специјалната награда златна „Камера 300“,  за особен придонес во...
19.09.2017 - 13:27
На плоштадот „Мајка Тереза“, пред МОБ утре почнува фестивалот на виното „Вино Скоп 2017“ на кој ќе се претстават десетина македонски винарии на чии...