03.12.2016 - 12:02
Гитаристот Дарко Багески денеска ќе одржи солистички концерт на вториот Интернационален фестивал и натпревар за гитара во Плевен, Бугарија (Pleven...
02.12.2016 - 15:10
Балетскиот спектакл „Лебедово езеро” во изведба на Државниот балет на мраз од Санкт Петербург на 16 декември (21 часот) и на 17 декември (22 часот)...
01.12.2016 - 12:18
Папата Франциско се сретна со американскиот режисер, Мартин Скорсезе откако во Рим беше прикажан неговиот филм „Тишина“, за прогонот на христијаните...
23.11.2016 - 08:14
„Млади брендови во подем“ е мотото на 6. Скопска недела на дизајн (Skopje Design Week) која ќе почне  денеска и ќе трае до 27 ноември. ...
22.11.2016 - 08:38
Во Воениот музеј во Скопје денеска ќе биде отворена музејската поставка „100 години од Првата светска војна: Италијанската армија на Македонскиот...
16.11.2016 - 12:05
Во галеријата Чифте амам вечер се отвора калиграфската изложба „Градовите се среќаваат во Скопје“, на која ќе бидат претставени уметнички дела на...
11.11.2016 - 09:10
Легендарниот пејач и композитор Леонард Коен почина во 82-та година од животот. Неговата смрт предизвика емотивни реакции меѓу политичари, музичари и...
10.11.2016 - 12:43
Со концерт на Стинг в сабота, повторно ќе биде отворена салата Батаклан во Париз, ден пред годишнината од нападите на Исламска држава во кои загинаа...