16.10.2016 - 18:59
Девет години по кобниот 16-ти октомври, во Нова Градишка. Македонија и балканот се сеќаваат на Тоше Проески.    Зад себе остави седум...
15.10.2016 - 19:51
Во Македонскиот народен театар свечено се отвори првиот меѓународен филмски фестивал за духовни и хумани вредности во Македонија „Богородичен покров...
13.10.2016 - 12:30
Боб Дилан е добитник на годинашната Нобелова награда за литература „за содавање нови поетски изразувања во рамките на големата американска традиција...
10.10.2016 - 11:27
За остварување во областа на културата и уметноста годинашни добитници на државната награда „23 Октомври“ се музичкиот уметник Драган Даутовски,...
10.10.2016 - 09:03
Легендарниот полски филмски режисер Анджеј Вајда почина во 90 година од животот. Тој претходно неколку денови беше во кома по заболување на белите...
07.10.2016 - 17:12
Со настап на пијанистот Бојан Зулфикарпашиќ познат како Бојан З, на 13 октомври во Македонскиот народен театар ќе почне 35. Скопски џез фестивал, кој...
04.10.2016 - 17:43
Пејачката Љупка Димитровска-Калоѓера почина во 70-тата година од животот, вчера во попладневните часови, по кратко и тешко боледување, соопшти во...
01.10.2016 - 19:34
Хрватската актерка Мира Фурлан ќе биде меѓу главните гости и почесни членови на главното меѓународно жири на новиот филмски фестивал „Киненова...