01.06.2017 - 12:22
Вечерва во струмичкиот театар премиерно ќе биде изведена преставата „Дванаесетата ноќ спроти Водици“  работена по текст на Шекспир во режија на...
29.05.2017 - 16:56
На огромно задоволство на македонската јавност, особено љубителите на музиката,едно од водечките светски музички имиња – СТИНГ на 15 октомври ќе...
27.05.2017 - 15:57
Вечерва продолжува 16 издание на Офф фест, каде со свој концерт ќе се претстават виолинистката и пејачка од Естонија, Марја Нут, и корејската група...
27.05.2017 - 14:52
Четврто издание на Скопски цветен фестивал  ќе се одржи викендов во парк „Македонија“ во населбата Тафталиџе во Скопје во организација на Град...
25.05.2017 - 13:17
Со два концерти во Македонскиот народен театар вечерва започнува 16. издание на ОфФест. На денешната агенда се настапите на Дамир Имамовиќ од Босна и...
21.05.2017 - 14:51
И ние можеме. Ова е пораката на децата со попреченост кои во Струмица ги презентираа кратките документарни филмови кои сами ги изработуваа за Скопје...
11.05.2017 - 15:58
Струмица се прости со Зоран Маџиров, човекот кој со музиката на шишиња го освои светот. Роднини, пријатели, колеги уметници за последен пат го...
11.05.2017 - 15:31
Татко ми работи во аптека како фармацевт. Секој ден дели лекови на луѓе. На многу им помогнал. На многу не им наплатил. Но кога јас сум се родила, му...