17.08.2017 - 12:50
Најмалку 37 лица загинаа во судири меѓу вооружени затвореници и силите за безбедност во мал затвор во јужниот дел на Венецуела. Во затворот „Пуерто...
17.08.2017 - 12:45
Саудискиот крал Салман нареди да се отвори границата со Катар за граѓаните на малата заливска монархија да можат да отидат на аџилак во Мека на...
17.08.2017 - 11:15
Вооружен маж со нож зеде за заложник жена во зградата на холандското радио 3 Ем Еф во градот Хилверсум, а неколку часа подоцна полицијата соопшти...
16.08.2017 - 18:30
Остри критики за американскиот претседател Доналд Трамп, по крвавите немири во Вирџинија. За расистичките протести во Шарлотсвил, во кои една девојка...
16.08.2017 - 18:27
  3а спорот со Северна Кореја се огласи и официјална Москва.  Русија порача дека нема да прифати нови економски санкции за Пјонг Јанг....
16.08.2017 - 18:22
САД и Северна Кореја ја омекнуваат заканувачката реторика и се договараат за дипломатска разрешница. Севернокорејскиот лидер  доби пофалби од...
16.08.2017 - 18:18
  Скоро стотина активни пожари се уште беснеат во Грција. Најкритично е во северниот дел на Атина, на Пелопонез, Закинтос и Кефалонија. Огнените...
16.08.2017 - 12:38
Најмалку 28 луѓе загинаа, а повеќе од 80 се повредени во троен  самоубиствен напад во Нигерија. Зад терористичкиот напад стојат три жени бомбаши...