15.01.2018 - 10:40
Бројот на повредени во тепачката со ножеви во средното училиште се искачи на 15, од кои 12 се хоспитализирани, соопшти локалната власт на Перм....
15.01.2018 - 10:17
Над 75 луѓе се повредени откако се урнал меѓукат во зградата на Индонезиската берза. Повеќето од повредените се префрлени во болница. Полицијата...
15.01.2018 - 09:44
Четириесетина лица загинаа при двоен самоубиствен напад во Багдад, соопштија ирачките безбедносни сили. Нападот бил извршен од страна на двајца...
15.01.2018 - 09:41
Претставници на локалните власти во два кинески града се казнети поради манипулирање со опремата за мониторинг на загадувањето, со цел нивото на смог...
15.01.2018 - 09:36
Јас не сум расист, изјави  американскиот претседател Доналд Трамп, како реакција на неговите навредливи коментари за имигрантите. Претходно,...
15.01.2018 - 09:33
Турските власти воведоа воена состојба во реонот долж границата со Сирија. Армиските сили се ставени на степен на борбена готовност, а на цивилите им...
14.01.2018 - 17:21
Лажен аларм за ракетен напад предизвика паника меѓу жителите на Хаваи. Голем Дел од нив добиле телефонска порака со предупртедување дека следува...
14.01.2018 - 16:24
Најмалку две лица загинаа, десетици се повредени, а 17 се сметаат за исчезнати во земјотресот со јачина од 7,1 степен по Рихтеровата скала, кој...