25.02.2013 - 11:52
Јапонскиот авиопревозник „Ол Нипон Ервејз“ денеска ја приземји својата флота од авиони „Боинг 787С Дримлајнер“ најмалку до крајот на мај, бидејќи се...
25.02.2013 - 10:38
Земјотрес со интензитет од 6,2 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Јапонија.   Потресот бил почувствуван и во Токио, каде зградите...
25.02.2013 - 09:22
Илјадници Унгарци синоќа се собраа во Будимпешта за да му дадат поддршка на опозициското Клуб-радио, на кое Медиумскиот совет, кој е близок до...
25.02.2013 - 09:15
Рускиот претседател Владимир Путин го потпиша Законот против пушењето на јавни места во земјата, кој ќе стапи во сила од јуни оваа година, соопшти...
25.02.2013 - 08:59
Парк Гун-хе, првата жена претседател на Јужна Кореја, положи денеска заклетва и се врати во претседателската палата, каде порасна заедно со својот...
25.02.2013 - 08:56
Во Италија денеска продолжуваат парламентарните избори на кои 47 милиони Италијанци ќе избираат 630 пратеници и 315 сенатори во двата дома на...
25.02.2013 - 08:20
Раул Кастро синоќа беше реизбран од страна на кубанскиот парламент за претседател на Државниот совет, највисокиот орган на извршната власт во земјата...
25.02.2013 - 08:17
Египетскиот претседател Мохамед Морси ги повика политичките сили на дијалог, со цел да се обезбедат услови за фер и транспарентност на претстојните...