09.02.2013 - 18:06
Под дожд од конфети и звукот на фанфарите, дебелиот крал Момо од градоначалникот на Рио де Женеиро, Едуард Паес го доби симболичниот клуч на градот и...
09.02.2013 - 16:31
Земјотрес со интензитет од 6,9 степени според Рихтер денеска го погоди југозападниот дел на Колумбија, соопшти Американскиот геолошки завод. Засега...
09.02.2013 - 13:12
Пет лица загинаа денеска кога на белгискиот аеродром „Шарлроа“ се урна мал патнички авион, поради што еден од најголемите европски аеродроми за...
09.02.2013 - 12:55
Судот во Сантијаго одлучи да се изврши ексхумација на посмртните останки на најголемиот чилеански поет, Пабло Неруда, добитник на Нобеловата награда...
09.02.2013 - 11:13
Пет лица загинаа, а најмалку 40 се повредени изутрината во напад врз камп за бегалци од иранска опозиција покрај Багдад, соопштија ирачките сили за...
09.02.2013 - 09:52
Вашингтон разработува нови дипломатски активности за ставање крај на граѓанската војна во Сирија, изјави новиот американски државен секретар Џон Кери...
09.02.2013 - 09:42
Снежната бура Немо ги парализира североисточните делови на САД. Вонредна состојба е прогласена во 5 американски држави, зафатени со големи снежни...
09.02.2013 - 09:12
Најмалку 14 лица загинаа и петмина се водат како исчезнати, откако патнички ферибот се преврте вчера по судар со друг брод во централен Бангладеш,...