01.09.2012 - 10:09
 Најмалку осум лица загинаа, а 46 се водат за исчезнати кога се преврте брод крај брегот на Гвинеја, соопштија извори од полицијата во оваа...
01.09.2012 - 10:03
 Мисијата на ОН во Ирак ги повика ирачките власти да прогласат мораториум врз извршувањето на смртни казни, откако само во оваа недела беа...
01.09.2012 - 09:55
Десет цивили и двајца полицајци денеска загинаа во две самоубиствени експлозии во централен Авганистан, јавија агенциите.    Полицискиот...
31.08.2012 - 18:18
Осум исламисти се убиени при воздушен напад на американско беспилотно летало денеска во провинцијата Хадрамавт, во источниот дел на Јемен.  ...
31.08.2012 - 13:50
Поранешниот руски олигарх и некогашен политички „моќен човек на Кремлј“ Борис Березовски (65), кој сега жиивее во Лондон, како политички бегалец и...
31.08.2012 - 11:04
Жител на Швајцарија е обвинет дека со акупунктура намерно заразил 16 луѓе со ХИВ вирусот. Некои од случаите на заразени клиенти се на возраст од 10...
31.08.2012 - 10:44
Руската полиција уапси маж на 38-годишна возраст од Казан под обвинение дека извршил убиство на две жени и на ѕид во станот со нивна крв испишал Free...
31.08.2012 - 10:28
Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж претпоставува дека во Амбасадата на Еквадор во Лондон ќе остане од шест месеци до една година и се надева оти...