17.12.2012 - 08:08
Повеќе од 20 лица се убиени денеска во терористички напади во Ирак. Камион, полн со експлозив, избувна во селото Хазна, во близина на северниот град...
16.12.2012 - 20:03
Со одигрување на натпреварите Хофенхајм – Борусија Дортмунд 1:3 и Вердер Бремен – Нирнберг 1:1 заврши првата полуетапа во Германското фудбалско...
16.12.2012 - 17:43
Во градот потресен од грозоморното убиство на 20те деца во основното училиште Сенди Хук, претседателот Обама ќе се сретне со семејствата на жртвите....
16.12.2012 - 15:53
Исламистичка фракција на сириските бунтовници соопшти дека презела контрола врз пешадиско воено училиште во северниот сириски град Алепо. Во...
16.12.2012 - 12:08
Претседателот на САД Барак Обама одлучил да го номинира сенаторот од државата Масачусетс Џон Кери за државен секретар на САД, соопштија телевизиите...
16.12.2012 - 11:05
Тајфунот Бофа до сега на Филипините однесе 1.020 животи, а се стравува дека оваа бројка значително ќе нарасне, соопшти денеска владата. Најмногу...
16.12.2012 - 10:29
Соборениот претседател на Египет Хосни Мубарак паднал во затворската болница и си ја повредил главата, соопшти весникот „ Ал Ахрам“, цитиран од ДПА...
16.12.2012 - 10:24
Јапонските избирачи денеска гласаат на парламентарни избори, по повеќе од три години управување со земјата од странан на Јапонската демократска...