16.09.2012 - 16:14
Продолжуваат анти-американските протести на муслиманите ширум светот, во знак на протест поради контроверзно видео објавено на интернет. Околу 1.500...
16.09.2012 - 16:03
Либиските власти притворија најмалку 50 лица поради минатонеделното убиство на американскиот амбасадор Крис Стивенс во напад во Бенгази, изјави...
16.09.2012 - 11:49
Тајфунот Санба, кој изутринава ги погоди јужните јапонски острови, остави без електрична енергија над 85.000 домаќинства во префектурите Окинава и...
16.09.2012 - 11:44
Шефот на шведската дипломатија Карл Билд не доби дозвола да оствари средба со поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко, која се наоѓа на...
16.09.2012 - 11:09
Папата Бенедикт Шеснаесетти одржа отворена неделна миса за десетици илјади верници од целиот Блиски Исток, велејќи дека христијаните мораат да го...
16.09.2012 - 10:28
Во центарот на Москва на булеварот „Сергеј Сахаров“ е уапсен лидерот на рускиот опозициски „Лев блок“ Сергеј Удалцов поради обид да организира...
16.09.2012 - 09:37
Неколку илјади Кинези повторно се собраа на масовни анти-јапонски протести во неколку кинески градови.    Протестите кои се опишуваат како...
16.09.2012 - 09:20
„Тројката нека оди поѓаволите“. Со овој слоган против мерките за штедење кои на Португалија и ги одредија ЕУ, ММФ И Европската централна банка,...