13.09.2012 - 08:10
Бројот на заразени со западнонилска треска во САД во последната недела се зголемил за една третина, пренесоа агенциите, повикувајќи се на податоци на...
13.09.2012 - 08:08
Досегашниот премиер на Холандија Марк Руте, лидер на либералната десноцентристичка Народна партија на слободата и демократијата  прогласи победа...
13.09.2012 - 07:59
Вашингтон распореди два воени брода во Либија по убиството на американскиот амбасадор во конзулатот во бенгази. Трупите се распоредени заради...
12.09.2012 - 19:02
Авганистанското Министерство за комуникации и информатички технологии соопшти дека го деблокирало пристапот до „ЈуТјуб“ откако го блокираа во...
12.09.2012 - 17:57
Бројот на потврдени смртни случаи во Чешка во врска со труењето со метанол при конзумирање алкохол се искачи на 16 лица. Лекарите предупредуваат...
12.09.2012 - 14:11
Американскиот претседателот Барак Обама, генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен и претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц денеска...
12.09.2012 - 13:35
Висок либиски официјален претставник ги обвини приврзаниците на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи за ракетен напад во кој беа убиени...
12.09.2012 - 13:32
Премиерот на шпанската автономна област Каталонија, Артур Мас изјави денеска дека почнува кампања за независност.   Тој вчера по големиот...