30.09.2012 - 07:57
Шефот на Одделот за обезбедување на чешкиот претседател, Јиржи Скленка синоќа поднесе оставка, поради завчерашниот инцидент во кој со пластични...
30.09.2012 - 06:56
По долго боледување почина легендарниот издавач на Њујорк Тајмс Артхур Сулзбергер. Имаше 86 години. Сулзбергер дојде на чело на овој американски...
30.09.2012 - 06:08
Незапамтено злосторство ги вознемири граѓаните на Брисел - жена и три малолетни деца се пронајдени мртви во нивниот стан. Сите четири жртви биле со...
29.09.2012 - 19:15
Десетици илјади Португалци излегоа денеска на улиците, за да протестираат против владините планови за штедење.   Тие се собраа во центарот на...
29.09.2012 - 15:23
Поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко ги повика денеска Украинците на изборите следниот месец да се кренат против власта на претседателот...
29.09.2012 - 14:37
Во Сирија веќе трет ден по ред беснеат судирите во стратешки важниот дел на трговската престолнина Алепо, тврдат набљудувачи.   Епицентарот на...
29.09.2012 - 14:34
Околу 30.000 Северноирци учествуваат денеска во парадата на унионистите, протестанти, што се одржува низ улиците на Белфаст.   Маршот долг десет...
29.09.2012 - 12:27
Во заседа во близина на јеменскиот главен град Сана убиени се четворица политичари од партијата на соборениот претседател Али Абдула Салех.  ...