03.08.2012 - 07:51
САД ја префрлија вината за оставката на меѓународниот претставник на ОН и Арапската лига за Сирија Кофи Анан врз Русија и Кина поради нивното...
03.08.2012 - 07:41
Главниот ирански преговарач за нуклеарните прашања Саид Џалили се согласил да води нови разговори со Западот кон крајот на овој месец, изјави...
03.08.2012 - 07:37
Гласањето на предлог-резолуцијата за Сирија во Генералното собрание на ОН е предвидено за денеска, изјавија претставници на руската делегација....
02.08.2012 - 19:24
Три патнички авиони со околу 200 луѓе се нашле на иста рута и за неколку секунди „спасиле глава“ да не се судрат и урнат  над аеродромот Реаган...
02.08.2012 - 18:40
Поранешниот генерален секретар на ОН Кофи Анан на крајот од месецов се повлекува од функцијата меѓународен посредник на ОН и Арапската лига за Сирија...
02.08.2012 - 14:06
Ал Каеда планирале да извршат терористички напад во Шпанија, соопштија тамошните  власти по апсењето на тројца членови на оваа група.  ...
02.08.2012 - 13:29
Австралија денеска го одби предлогот на американскиот „Центар за стратешки и меѓународни студии“ за репозиционирање на американските сили, кој...
02.08.2012 - 12:36
Тинејџер во Кина со нож уби осум лица и рани пет во североисточнит кинески град Фушун, во провинцијата Лијонин, јавуваат кинеските медиуми.  ...