17.01.2017 - 11:16
Кина, Доналд Трамп и Брегзит се очекува да бидат главните теми на годинешниот Светски економски форум (WEF) во Давос, што од денеска до 20 јануари ќе...
17.01.2017 - 10:12
Австралија, Кина и Малезија ја прекинаа подводната потрага во јужниот дел на Индиски Океан по малезиски авион, што исчезна во 2014 година со 239...
17.01.2017 - 09:59
Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала го погоди островот Вануату, во јужниот дел од Пацификот, соопшти Американскиот геолошки...
17.01.2017 - 09:27
Абудул- гадир Машарипов  роден во 1983 година во Узбекистан, е напаѓачот кој уби 39 и повреди 66 лица во ноќниот клуб Реина во Истанбул за време...
17.01.2017 - 09:23
Венецуелскиот претседател Николас Мадуро изјави дека новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп е жртва на глобална кампања на омраза. „Трамп не...
16.01.2017 - 15:56
Околу 300 американски маринци пристигнаа денеска во Норвешка. Распоредувањето на американските сили, кое е од ротациски тип е претставено како...
16.01.2017 - 15:48
Околу 20 отсто од трите милиони сириски бегалци, кои престојуваат во Турција, се очекува да се вратат во своите домови, а останатите 80 проценти...
16.01.2017 - 15:42
Повеќе од триесетина  лица загинаа при падот на турскиот товарен авион во село во близина на  Бишкек во Киргистан. Авионот Боинг 747 паднал...