14.11.2017 - 09:41
Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини оцени дека дека Унијата има најсилно влијание врз Западен Балкан...
13.11.2017 - 17:34
Над 300 загинати и илјадници повредени во страотниот земјотресот на границата меѓу Иран и Ирак. По силиниот земјотрес со јачина од 7,3 степени по...
13.11.2017 - 11:16
Франција, Германија и 20 други членки на Европската унија ќе потпишат во Брисел одбранбен пакет за кој се надеваат дека ќе сигнализира почеток на...
13.11.2017 - 09:14
Најмалку 214 лица загинаа, а неколку илјади се повредени во силниот земјотрес со јачина од 7.2 степени според Рихтеровата скала што синоќа го погоди...
12.11.2017 - 21:22
Актуелниот претседател на Словенија, Борут Пахор победи на денешниот втор круг од претседателските избори, со што освои втор мандат на функцијата шеф...
12.11.2017 - 11:36
  САД и Јужна Кореја почнаа заедничка воена вежба на воената морнарица во западен Пацифик, во кој учествуваат три американски носачи на авиони,...
12.11.2017 - 11:35
Директорот на ЦИА, Мајк Помпео, сé уште стои на проценката на американската разузнавачка служба дека Русија се мешала во минатогодишните избори во...
12.11.2017 - 11:32
Во Словенија се одржува вториот круг од претседателските избори, на кој учествуваат сегашниот шеф на државата Борут Пахор и градоначалникот на Камник...