16.07.2017 - 20:34
Европската полициска служба соопшти денеска дека уапсила 66 лица за труење со коњско месо. Исто така конфискувала банкарски сметки, луксузни...
16.07.2017 - 15:07
Едно лице загина, две се повредени, а десетици илјади луѓе останаа без струја и греење, откако во престолнината на Чиле, Сантијаго, падна снег, што е...
16.07.2017 - 12:24
Францускиот претседател Франсоа Макрон изјави дека се надева оти претседателот на САД, Доналд Трамп нема да ја повлече својата земја од париската...
15.07.2017 - 20:23
Лиу Сјиаобо, единствениот Кинез што ја добил Нобеловата награда за мир, прексиноќа почина од канцер на црниот дроб додека сѐ уште технички беше во...
15.07.2017 - 20:18
Страшна сообраќајна несреќа се  случи во близина на главниот град на Јужна Кореја, Сеул. До несреќата дошло откако автобус со полна брзина...
15.07.2017 - 16:20
Најмалку три лица загинаа, а 16 се повредени во пожар кој изби во главниот град на Хаваи, Хонолулу. Пожарот настанал на 26 - от кат од солитер во...
14.07.2017 - 16:27
Со традиционалната воена парада на Елисејските полиња во Париз Франција денеска го започна прославувањето на националниот празник 14 јули – Денот на...
14.07.2017 - 13:48
Франција го прославува националниот празник 14 јули - Денот на Бастиља со традиционалната воена парада на Елисејските полиња во Париз, која годинава...