21.05.2017 - 12:42
Над 160.000 лица протестираа на улиците на Каракас против претседателот на Венецуела, Николас Мадуро. Демонстрантите веќе 50 денови одржуваат...
20.05.2017 - 13:06
Актуелниот ирански претседател Хасан Рохани победи на вчерашните претседателски избори во Иран, соопшти министерството за внатрешни работи во Техеран...
20.05.2017 - 12:57
Директорот во директоратот за проширување и соседска политика на европската комисија, Кристијан Даниелсон, синоќа во Тирана им честиташе на...
20.05.2017 - 12:14
Американскиот претседател Доналд Трамп пристигна во Саудиска Арабија. Ова е негово прво патување надвор од земјата откако ја презема функцијата....
19.05.2017 - 10:13
Во Иран денеска се одржуваат претседателски избори, на кои гласачите треба да се определат меѓу четворица кандидати, кои се поделени на умерени и...
19.05.2017 - 10:10
Њујоршката полиција го уапси лицето кое синоќа влета со неговиот автомобил во група пешаци на плоштадот „Тајмс сквер“ во центарот на Њујорк и при тоа...
19.05.2017 - 10:07
Лидерката на крајнодесничарскиот Национален фронт Марин Ле Пен, која ги изгуби претседателските избори од нејзиниот ривал Емануел Макрон,  ја...
18.05.2017 - 21:28
Едно лице загина а повеќе од 20 други се повредени денеска кога возило, што се движело со голема брзина, удрило во група пешаци на плоштадот „Тајмс...