18.09.2017 - 10:11
Ајфеловата кула во Париз ќе биде обезбедена со стаклен заштитен ѕид, кој ќе се гради според плановите на австрискиот архитект Дитмар Фајхтингер....
18.09.2017 - 09:41
Осум лица загинаа, а над 60 се повредени во бура, која синоќа го зафати западниот дел на Романија. Повредените се хоспитализирани. Поројниот дожд и...
18.09.2017 - 09:38
Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров имаа средба на маргините на годишната сесија на...
17.09.2017 - 14:23
НАТО ќе ја продолжи политиката на отворени врати за прием на нови членки, изјави во Тирана претседавачот на Воениот комитет на Алијансата, генерал...
17.09.2017 - 13:13
Ураганот Норма, кој се формираше крај пацифичкиот брег на Мексико и се упати кон северозападната мексиканска сојузна држава Баха Калифорнија, ослабна...
17.09.2017 - 12:48
Најмалку четири лица загинаа, а 14 други се ранети денеска при експлозија на пазар во провинцијата Кост во југоисточниот дел на Авганистан. Како што...
17.09.2017 - 12:32
Српската ЛГБТ заедница денеска во Белград ќе одржи геј парада на која ќе учествува и премиерката Ана Брнабиќ, пренесе ДПА. Минатата година Брнабиќ,...
17.09.2017 - 11:31
Турските и ирачките власти се противат на одлуката на ирачките Курди да одржат референдум за независност. Ирачкиот премиер Хајдар Ал-Абади вели дека...