17.09.2017 - 10:37
Силниот тајфун „Талим“ денеска го погоди југот од Јапонија донесувајќи обилни дождови, прекин во железничкиот сообраќај и откажување на повеќе...
17.09.2017 - 10:30
Во рамки на истрагата за петочниот бомбашки напад во лондонското метро, кога беа повредени најмалку 30 лица, британската полиција уапсила и втор...
16.09.2017 - 18:58
Тензиите со Северна Кореја на критична точка. Ким Џонг Ун продолжува да им пркоси на големите сили. Севернокорејскиот лидер денеска изјави дека...
16.09.2017 - 13:25
Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека Унгарија би можела да се соочи со финансиски санкции, доколку не ја почитува  одлуката на Судот...
16.09.2017 - 12:51
Британската полиција соопшти дека денеска уапсила едно 18-годишно момче, под сомнеж дека е поврзано со вчерашниот бомбашки напад во лондонското метро...
16.09.2017 - 12:17
Опозицискиот пратеник во Хрватскиот сабор, Иван Пернар на својот профил на Фејсбук објави дека му е изречена условна затворска казна од два месеци,...
16.09.2017 - 11:53
Турската полиција соопшти дека во Истанбул уапсила 74 лица, од кои 73 се странци, под сомнеж за поврзаност со џихадистичката група Исламска држава (...
16.09.2017 - 11:00
Советот за безбедност на ОН остро ја осуди новата севернокорејска проба со балистичка ракета над Јапонија, оценувајќи ја како „огромна провокација“,...