07.01.2018 - 14:08
Во Сиднеј денеска термометрите измерија 47,3 степени Целзиусови, поради тоа денешниот ден е најтоплиот од 1939 година. Во областите околу Сиднеј е...
07.01.2018 - 11:28
Ирански танкер за нафта се судри со товарен брод и се запали во близина на источниот кинески брег, при што 32 лица се водат како исчезнати, меѓу кои...
06.01.2018 - 20:30
Земјотрес со јачина од 5,1 степен според Рихтеровата скала денеска ја погоди западната иранска покраина Керманшах, но засега нема податоци за штета...
06.01.2018 - 18:58
Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп побарала 18 милијарди долари за да се продолжи ѕидот на границата со Мексико. Со предлогот...
06.01.2018 - 18:57
Максимална казна од седум години затвор, доби Американецот Џејсон Мело, кој ја принудил својата девојка  целосно гола да шета низ улиците на...
06.01.2018 - 18:27
Русија остро ги критикуваше САД поради свикување на седница на Советот за безбедност на ОН посветена на протестите во Иран во кои досега загинаа 21...
06.01.2018 - 15:11
Американскиот претседател Доналд Трамп се опиша себе си како „многу стабилен гениј“ по објавувањето на контроверзната книга „Оган и бес: Во Белата...
06.01.2018 - 13:57
Десетици патници биле евакуирани од авион во кој удри друг авион на аеродромот Пирсон во Торонто. Во соопштение од администрацијата на аеродромот се...