05.10.2012 - 14:25
Американскиот софтверски гигант „Мајкрософт“ ќе го претстави на 29 октомври новиот мобилен оперативен систем „Виндоуз фон 8“.   Тој мобилен...
05.10.2012 - 09:15
Една година без Стив Џобс. На денешен ден минатата година на 56 годишна возраст почина коосновачот на Епл откако ја изгуби битката со ракот. И по...
05.10.2012 - 08:09
Денеска во Австралија официјално ќе стартува првата фаза на гигантскиот радиотелескоп, со чија помош ќе може да се изучуваат процесите на формирање...
04.10.2012 - 14:24
Основачот на Фејсбук Марк Зукерберг објави дека и официјално е потврдено дека социјалната мрежа има над една милијарда корисници.   Тој со куса...
03.10.2012 - 15:36
Компанијата „Лип моушн“ (Leap Motion) од Сан Франциско сака да ја смени интеракцијата на која се заснова човековото управување со...
03.10.2012 - 09:24
Опишан како концепт на нследната генерација поврзан со разни комуникациски технологии, „Smart Insect“ електричното возило со едно седиште,...
03.10.2012 - 08:53
Новинарите од „Бизнис инсајдер“ (Business Insider) проверувајќи на кој начин Фејсбук не следи, користејќи ја алатката „abine DNT+, дознале дека...
02.10.2012 - 15:01
Новиот возило „Субару Икс-Ве“ е добитник на Наградата за најдобар дизјан на Јапонскиот институт за промоција на индустрискиот дизајн, соопшти...