09.10.2012 - 10:45
Тајванската компанија за производство на паметни телефони ХТЦ во третиот квартал оваа година забележа пад на профитот од 79 отсто и се чини дека ја...
09.10.2012 - 10:42
Официјални претставници на НАСА денеска соопштија дека возилото за истрагата на Марс-„Куриозити“ ги спровело првите анализи и открило поголем објект...
09.10.2012 - 10:13
Светскиот Интернет пребарувач Гугл логото на својата денешна страница ја означи со мостот на Дрина во Вишеград, во чест на нобеловецот Иво Андриќ,...
08.10.2012 - 07:32
Американскиот Интернет пребарувач „Гугл“ сака да направи поголема консолидација на својата понуда на веб услуги и соопшти преку својот официјален...
08.10.2012 - 07:30
Социјалната мрежа „Фејсбук“, во потрага по нови извори на приходи, ја разгледува можноста во своите понуди да вклучи и услуги кои ќе бидат...
05.10.2012 - 14:25
Американскиот софтверски гигант „Мајкрософт“ ќе го претстави на 29 октомври новиот мобилен оперативен систем „Виндоуз фон 8“.   Тој мобилен...
05.10.2012 - 09:15
Една година без Стив Џобс. На денешен ден минатата година на 56 годишна возраст почина коосновачот на Епл откако ја изгуби битката со ракот. И по...
05.10.2012 - 08:09
Денеска во Австралија официјално ќе стартува првата фаза на гигантскиот радиотелескоп, со чија помош ќе може да се изучуваат процесите на формирање...