22.07.2014 - 08:52
Facebook ја претстави новата опција “Save” со која корисниците ќе имаат можност да направат листа од работи кои подоцна можат да ги прочитаат. Па...
11.07.2014 - 07:17
„Гугл“ (Google) создаде фонд за ризичен капитал во вредност од 100 милиони долари, со цел да ги поттикне новозодадените технолошки фирми во Европа. „...
19.06.2014 - 09:52
Интернет гигантот Амазон го претстави својот прв 3Д смартфон наречен Амазон фајр.    На изглед телефонот наликува на секој друг смартфон,...
13.05.2014 - 17:02
Интернет-пребарувачите треба да го отстранат пристапот до старите лични податоци, реши денеска Судот на Европската унија. Одлуката е донесена откако...
05.04.2014 - 09:31
Американската интернет компанија „Амазо“ го стопираше проектот за изградба на дистрибутивен центар во чешкиот град Брно, југоисточно од Прага. Според...
27.03.2014 - 14:53
Американската социјална мрежа „Фејсбук“ ја презеде компанијата „Окулус“ која се занимава со изработка на очила за виртуелна реалност, за сума од две...
16.03.2014 - 11:05
Кинескиот гигант за интернет трговија Алибаба (Alibaba) потврди дека се подготвува да излезе на берзата во САД.   Тоа ќе биде најважната...
09.03.2014 - 18:11
Пред 25 години, Интернетот беше само идеја на еден непознат информатичар. Од тогаш стана глобален феномен, кој ги промени животите на милиони луѓе....