13.05.2014 - 17:02
Интернет-пребарувачите треба да го отстранат пристапот до старите лични податоци, реши денеска Судот на Европската унија. Одлуката е донесена откако...
05.04.2014 - 09:31
Американската интернет компанија „Амазо“ го стопираше проектот за изградба на дистрибутивен центар во чешкиот град Брно, југоисточно од Прага. Според...
27.03.2014 - 14:53
Американската социјална мрежа „Фејсбук“ ја презеде компанијата „Окулус“ која се занимава со изработка на очила за виртуелна реалност, за сума од две...
16.03.2014 - 11:05
Кинескиот гигант за интернет трговија Алибаба (Alibaba) потврди дека се подготвува да излезе на берзата во САД.   Тоа ќе биде најважната...
09.03.2014 - 18:11
Пред 25 години, Интернетот беше само идеја на еден непознат информатичар. Од тогаш стана глобален феномен, кој ги промени животите на милиони луѓе....
21.02.2014 - 14:37
Австралијанците имаат најбрз мобилен интернет на светот, со просечна даунлоад брзина на 4 џи мрежата. Тоа е одлична брзина од 24,5 мегабита во...
13.02.2014 - 13:26
Лабораторијата „Касперски“ откри мрежа за кибер шпионажа наречена „Маска“, која дестувала седум години и нанела голема штета во триесетина држави ,...
31.01.2014 - 09:27
Американската компанија „Јаху“ ги информира своите корисници дека нејзиниот систем за електронска пошта бил цел на хакерски напад, при кој се...