06.01.2018 - 10:05
Бриселскиот портал ЕУОбзервер објави дека се очекува пред Специјалниот суд за злосторства на ОВК да се најдат косовскиот претседател Хашим Тачи и...
05.01.2018 - 09:57
Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска ќе престојува во посета на Париз, каде ќе има средба со шефот на француската држава Емануел Макрон....
04.01.2018 - 12:50
Земјотрес со интензитет од 5,2 степени според Рихтеровата скала е регистриран денеска во источниот дел на Црна Гора. Епицентарот на потресот бил во...
04.01.2018 - 09:15
Земјотрес со интензитет од 4,1 степени според Рихтеровата скала е регистиран минатата ноќ јужно од грчкиот остров Крит. Според Атинскиот институт за...
03.01.2018 - 12:37
По вчерашните земјотреси со интензитет од 4 и 4.7 степени според Рихтеровата скала, чии епицентри беа во реонот на грчкиот град Кукуш и беа...
01.01.2018 - 12:31
Европскиот комесар за проширување и соседска политика Јоханес Хан нагласи денеска дека оваа година ќе биде клучна за државите од Западен Балкан. Тој...
01.01.2018 - 11:12
Бугарија презема за првпат шестмесечно претседавање со Европската унија. Се очекува фокусот на бугарското претседателство да биде врз политиката за...
31.12.2017 - 17:53
Загреб – европска метропла која традиционално , на свој симпатичен начин ја дочекува новата година. Токму поради ова хрватската метропола трети пат...