31.10.2012 - 12:21
Независноста на Косово не е спорна, а нормализацијата на односите со Србија ќе бидат клучни за економскиот и општествен напредок на земјата, изјави...
31.10.2012 - 12:07
Хрватска треба да ја заврши домашната задача пред да стане членка на ЕУ следното лето, изјави еврокомесарот за проширување Штефан Филе во интервју за...
31.10.2012 - 10:06
Триесет опозициски пратеници во словенечкиот Парламент поднесоа барање за одржување референдум за два закони кои Владата на Јанез Јанша ги смета за...
31.10.2012 - 08:27
Европската унија ќе ја загуби Турција ако не ја прифати за своја членка до 2023 година, изјави синоќа во Берлин турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган,...
31.10.2012 - 08:25
Американскиот државен секретар Хилари Клинтон и високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон денеска во Приштина,...
30.10.2012 - 20:40
Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави вечерва во Белград дека за САД Косово е независна држава и оти нема да има промена на границите...
30.10.2012 - 19:41
Грчкиот премиер Андонис Самарас изјави дека е постигната спогодба со тројката меѓународни кредитори од Европската унија, Европската централна банка и...
30.10.2012 - 19:18
Премиерот на Србија Ивица Дачиќ вечерва, по средбата со американскиот државен секретар Хилари Клинтон и Високиот претставник на Европската унија за...