16.11.2017 - 11:15
Астрономите открија нова планета, која ја нарекоа „Рос 128-б", и којашто има големина слична на Земјината. Но, годината таму трае нешто помалку од 10...
16.11.2017 - 11:06
Аргентински пожарникари биле принудени да урнат ѕид од куќа на една Аргентинка тешка 490 килограми за да биде пренесена во болница на лекување....
14.11.2017 - 11:06
Компанијата Амазон ги откупи правата за снимање на серијата „Господар на прстените", којашто ќе се емитува на нивниот стриминг сервис „Прајм Видео"....
13.11.2017 - 12:23
Гитарата на која американскиот музичар Боб Дилан ги отсвири најзначајните концерти во 70-те години на минатиот век, е продадена за 396.000 долари,...
11.11.2017 - 11:46
Бренда Џенти од Вирџинија освои џек-пот од 5 милиони долари, а претходно веќе добила две парични награди. Таа прво освоила 5.000 долари на среќка....
31.10.2017 - 10:16
Американската вселенска агенција НАСА соопшти дека со телескопот Пан-Старс1 на Хаваи е откриено ново небесно тело широко 400 метри, кое се движи брзо...
31.10.2017 - 09:34
Во многу земји во светот, а особено во САД и Канада, Ноќта на вештерките се очекува со огромно нетрпение и возбуда. Домовите и продавниците веќе...
30.10.2017 - 12:00
Рачен часовник од марката „Ролекс“, што му припаѓал на холивудскиот актер Пол Њумен, беше продаден на аукција во Њујорк за речиси 18 милиони долари....