Новинар: Маја Крстиќ

Андреа не се пласираше во финалето на Евровизија 2022

Вечерва се одржа втората полуфинална вечер на Евровизија 2022 на кои се одбраа и преостанатите десет финалисти за големото финале во сабота. Во салата Пала ...

Прва полуфинална вечер на Евровизија 2022

Вечерва во Торино, се одржа првата полуфинална вечер на Евровизија, на која за место во финалето се бореа 17 земји. Домаќини на првото евровизиско полуфинале се ...

Вил Смит му се извини на Крис Рок за шлаканицата на Оскарите

Актерот Вил Смит, годинешниот добитник на Оскар за најдобар актер за улогата во филмот „Кралот Ричард“, јавно му се извини на комичарот Крис Рок за ...

„Кода“ триумфираше на Оскарите, „Дина“ со најмногу освоени статуетки

Филмот за лицата со оштетен слух „Кода“ триумфираше на годинешните Оскари, со три номинации и освоени Оскари во сите три категории. Академијата за филмски ...

Мамуд и Бланко со песната „Морници“ победија на Сан Ремо 2022 и ќе ја претставуваат Италија на Песна на Евровизија во Торино

Фестивалот на италијанската канцона Сан Ремо од која се одбира и победникот кој ќе ја претставува Италија, годинава го имаше 72-то издание во пет вечери од 1 до 5 ...

Екатерина Втора

Животот на Екатерина Втора е една неверојатна сага, чија живописна биографија содржи многу интересни детали. Екатерина Втора е ќерка на осиромашен пруски кнез, ...

Додека селото спие

Во едно зафрлено козачко село живее прекрасната млада козачка Мариса Сотник, израсната во атмосфера на неизмерна љубов од својот татко кој ја осварува секоја ...

Војна на копчињата

Во окупирана Франција; Лебрак води војна меѓу две ривалски банди, но девојката која му се допаѓа, која е Еврејка, е во опасност да биде откриена од локалните ...

Италија победи на песна на Евровизија 2021

Иакo лани Евровизија беше откажана поради pандемијата со коронавирусот, годинава Ротердем повторно домаќин на 65-тото издание на Евроpвизија. Во финалето беа ...

Србија, Албанија, Бугарија и Грција влегоа во финалето на Евровизија

Втората полуфинална вечер на Евровизија ги донесе и следните 10 финалисти. Настапија претставници од 117 земји. Публиката годинава беше подложена на ригорозни ...