Новинар: Владимир Тевчев

24 АНАЛИЗА: Колку може Македонија да се надева на помош од ЕК за обезбедување на струја?

Колку може Македонија реално да се надева на помош од Европската комисија, но и колку алтернативата е реална. Утре во Брисел се одржува енергетски самит. Анализа ...

Поскапуваат комуналиите во општините

Градоначалниците поделени – за едни решението за проблемот со енергетската криза е во владата, за други во инвестирањето во обновливи извори на енергија. ...

Кризна состојба: Власта инсистира на уживање во морски плодови

Владата да се воздржи од трошоци без кои се може во време на криза, порачува Антикорупциска. Иако според претседателката Билјана Ивановска, со рамковните договори ...

Владата набавува морски плодови за 20.000 евра, а ќе плати и 270.000 евра за одржување на зеленилото

Речиси 300 илјади евра Владата планира да потроши на риба, морски плодови, цвеќиња, тревници, дрвја и уредување на зелени површини. За пастрмка, крап, лигњи, октопод, ...

Енергетската криза удри по општините

Илјада вработени од кавадаречки Еуроникел, кои од 1 месецов се дома на 70 посто, залудно се понадеваа дека денешните преговори меѓу Македонија и Бугарија за увоз на ...

Македонија пред „струен удар“?

Договор за бугарска евтина струја се уште нема, но за тоа не треба да се крева паника, вели министерот за економија Крешник Бектеши, делумно потврдувајќи ги ...

Во Велес вечерва започнува 19. издание на Фестивалот на античка драма Стоби

Во Велес вечерва започнува 19-тото издание на Фестивалот на античка драма Стоби. Љубителите на театарот во следните две недели ќе имаат можност да видат неколку ...

Јовановиќ: Македонскиот даночен систем е неправеден

Македонија да размисли за задолжување кај некоја богата земја од Блискиот Исток. Така, по примерот на Србија, ќе добие поевтин кредит од оние кои ги нуди ММФ или ...

Комуналните претпријатија во многу тешка состојба, не можат да си ги платат долговите

Сметките за струја на комуналните претпријатија се толку високи, што дури и ако секој граѓанин си ја плати водата, претпријатијата пак ќе немаат пари за ...

Енергетска „војна“

Регулаторот го искара производителот. Васко Ковачевски да гледа да произведе струја, а за цената се грижиме ние. Првиот човек на Регулаторната комисија за ...