Новинар: Тим 24

Премиерот Ковачевски на отворањето на првиот состанок на Европската политичка заедница

Со официјална пленарна сесија започна првиот состанок на Европската политичка заедница во Прага каде учествува премиерот Димитар Ковачевски заедно со лидерите ...

Јапонска донација од 38 185 евра за клиниката за максилофацијална хирургија

Во амбасадата на Јапонија во земјава беше потпишан договор за грант во вредност од 38.185 евра, со што ќе се набави систем кој ќе обезбеди попрецизни и побезбедни ...

Организацијата на работодавачи прави анализа кои сектори се најпогодени од енергетската криза

Оорганизацијата на работодавачи прави анализа кои сектори се најпогодени од енергетската криза. Сметаат дека така прецизно ќе може да се утврди колку енергенсите ...

Сијарто: Заеднички ќе ја браниме границата на Србија и Македонија

Министерот за надворешни работи на Унгарија Петер Сијарто изјави дека Унгарија, Австрија и Србија се договориле да ги здружат силите и дополнително да ги зајакнат ...

Мицкоски повика на масовен протест за бугарскиот клуб „цар Борис Трети“

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски изјави дека го поддржува протестот што утре е планиран во Охрид против отворањето на бугарскиот културен клуб именуван ...

Објавен оглас за обвинител кој ќе ја замени Русковска

Советот на јавните обвинители објави оглас за избор на обвинители во повеќе обвинителства, меѓу кои и за шеф на Основното јавно обвинителство за гонење на ...

Георгиевска: ВМРО-ДПМНЕ едно зборува, друго прави

Од владејачката СДСМ пак реагираат дека ВМРО-ДПМНЕ едно зборува друго прави. Ги повикаа опозициските пратеници да ги прекинат блокадите на македонското Собрание, ...

ВМРО-ДПМНЕ со нови детали за аферата „Броило“

0позициската ВМРО-ДПМНЕ со нови детали за аферата „Броило“. Обвинуваат, фирмата на кумот на премиерот Ковачевски склучила договор со ЕВН од над 2 милиони евра, ...

Премиерот Ковачевски официјално пречекан од чешкиот премиер Фиала во Прага

Со официјален пречек на шефовите на држави, од страна на премиерот на Чешка Петр Фиала, започнува првиот состанок на Европската политичка заедница во ...

Над 3.500 битолски земјоделци ќе добијат картички за т.н. зелена нафта

Над 3.500 битолски земјоделци ќе добијат картички за т.н. зелена нафта...Финансиската поддршка на картичката за нафта зависи од големината на површините и ...