Новинар: Сунаи Сабриоски

Дали граничните премини ќе престанат да се сива зона за трансграничен криминал и корупција?

Шверц на дрога, сомнежи за коруптивни дејства при увоз на пелети, лажните фактури за увоз на овошје и зеленчук се само дел од елементите на корупција кога ќе се ...

СОНК контра министерката за образование Јаневска

Колективните договори за основно и средно да бидат потпишани до декември месец, реагираат од Синдикатот за образование и наука откако министерката за образование ...

Убиство или самоубиство - што стои зад пронајденото тело на контроверзниот бизнисмен Радомировиќ

Бизнисменот Чедомир Радомировиќ, кој беше основач на фирмата „Техноком“ и на Радо банка со тешки повреди на главата бил пронајден покрај возило кај ...

Средба на ревизорите со пратениците

Државните ревизори денеска во законодавниот дом со свои барања - да се интензицвира соработката со ревизорите. Пратениците да почнат да дискутираат на темите кои ...

Обвинителството и МВР го истражуваат случајот со бебето кое беше оставено на улица во Велес

Велешани згрозени од информацијата дека бебе било оставено на улица. Институциите треба да работат на ваквите случаи каде родители посегнуваат по своите деца, ...

Бебе во тешка здравствена состојба било оставено во центарот на Велес, го нашол случаен минувач и го однел во болница

Седуммесечно машко бебе оставено на улица на пеколни горештини во центарот на Велес. Случаен минувач го пронашол и го однел во велешката болница. Во тешка општа ...

Судската администрација бара зголемување на платата и редовна исплата

Судската администрација се уште не добила плата, а не добила ниту додатоци од 25 проценти - за разбирање тропнале кај министерот за правда, Игор Филков за кого велат ...

Граѓаните со реакција за јавниот превоз

На пеколни горештини чекаме автобуси а автобуси нема се жалат дел од граѓаните со кои порагозваравме. Едни сметаат дека условите во автобусите се нехумани други ...

Анализите треба да ја покажат причината за труење на четири луѓе во гостилница во скопско Влае

Гостилница во скопската населба Влае е времено затворена по добиената информација од Центарот за јавно здравје дека четири лица се примени на Клиникатата за ...

„Шарена џамија“ архитектонска, културна и историска оставштина

Таа е една од најубавите градби што ја претставуваат културата од османлискиот период во Македонија. Шарената џамија е единствена во светот поради надворешната ...