Новинар: Благојчо Костадинов

Шест пратеници не пополниле анкетен лист - од Антикорупциска само за претседателката дипломатски пасош

Шест пратеници сè уште немаат поднесено ниту писмена ниту електронска изјава за имотната состојба иако 30 дневниот законски рок одамна е поминат, велат од ...

Владата предложи до Собранието имиња на заменици министри, владиниот кабинет се комплетира

Власта до Собранието ги предложи имињата за заменици министри, при што целосно се комплетира владиниот тим. Министерството за одбрана се предлага Елфет Исмаили. ...

Антикорупциска отвори предмет за патувањето на синот на премиерот во Вашингтон

Синот на премиерот Христијан Мицкоски Јован под лупа на антикорупциска, ќе испитуваат дали патувал во Вашингтон како дел од делегацијата или пак приватно. ...

Кривична пријава за Бесија Иљази, незаконски вработувала и ретроактивно исплаќала плата

Поднесена кривична пријава од министерството за внатрешни работи против разрешената економска директорка на Токсикологија Бесије Иљази, ја оштетила болницата ...

Инцидентот со автобусот што удри во жардиниера отвори „фронт“ за партиски обвинувања

Автобус се качи на жардинерија на булеварот Гоце делчев кај Мавровка – причина за поткревање на политичките тензии во градското собрание. Од опозицијата со ...

На денешното рочиште за „Синџир“ потврдени казните за 6 лица кои признаа вина

Денеска во Кривичниот суд во Скопје се одржа уште едно рочиште за случајот „Синџир“ на кое беа потврдени пресудите на шестмината кои признаа вина, од ...

“Крпен живот“: Благ пад на инфлацијата, граѓаните едвај преживуваат

Животот во Македонија е се поскап. Инфлацијата не мирува. Последниот извештај на државниот завод за статистика покажува дека трошоците за живот кај нас за јуни 2024, ...

Почна враќањето на оградата околу Владата

Утринава околу Владината зграда беа забележани работници кои поставија дел од оградата дали тоа значи дека почна враќањето на оградата на Илинденска 2 или пак ...

Четврто собрание на Алијансата на Албанците

Алијанса на Албанците предводен од Села останува во европскиот опозициски фронот. Партијата ги екипираше работните тела – денеска се одржа годишното собрание. ...

ДИМ: Матурантите со просечна оценка 3,25

Матурантите кои што ќе полагаат државна матура од догодина ќе им биде потешко за препишување тестирањето ќе биде спроведувано на универзитетите со поставени ...