Новинар: Александра Митрева

Девет пожари се уште се активни низ Македонија - најсериозно и натаму е на планината Серта

Високи температури, активни пожари, но стара и дотраена механизација, пожарникари оставени без соодветна техника и опрема, без пилоти за ер-трактори, „Возниот ...

Пожари беснеат во Македонија, 12 активни на отворено

Пожарите кои веќе неколку дена беснеат низ државата, на површина ги извадија бројните проблеми наталожени во земјава. Пожарникарите оставени без соодветна ...

Спречена е експлозија на над 80 тони гас во кругот на поранешна велешка „Порцеланка“

Пеколните температури ги разгоруваат жариштата, пожарите и понатаму активни во земјава. Се гаси од копно и од воздух, вклучени се домашни и странски летала, а од ...

Активни уште 13 пожари - во битолско ставен под контрола - најкритично на планината Серта

Пеколните температури ги разгоруваат жариштата, пожарите и понатаму активни во земјава. Се гаси од копно и од воздух, вклучени се домашни и странски летала, а од ...

Евакуирани градоначалникот на Ново Село, пожарникари и цивили кои беа заробени од пожарот на планината Огражден

Продолжува истоштувачката борба со огнените стихии ширум државата. Се интервенира и од копно и од воздух, со домашни и странски летала, но временските услови си го ...

Продолжува борбата со огнената стихија на Серта, се гасне од копно и воздух

Осми ден како беснеат пламените јазици на планината Серта. Пожарникари, вработени во јавни и комунални претпријатија, армиски припадници и воздухопловна поддршка ...

Македонија гори - пожарот на планината Серта најалармантен

Борбата со огнените стихии на планината Серта продолжува. Пожарите ги голтаат македонските шуми, а на терен битка до истоштување, се гасне и од копно и од ...

Два турски авиони и еден хеликоптер ќе и помагаат на земјава во справување со пожарите

Високи температури, огнени стихии, Македонија гори. Продолжува борбата со огнените стихии во државава, најавена е помош од неколку држави. Во моментов активни се ...

Двајца пензионирани пилоти потпишаа договори, ер-тракторите ќе ги гасат пожарите, во неготинско сè уште е алармантно

Високи температури, огнени стихии, Македонија гори. Опасна и драматична е состојбата со пожарите во државата. Големиот пожар во неготинско сè уште е активен, а ...

Со дронови и хеликоптери се гасне пожарот на воениот полигон „Пепелиште“

Денеска е алармантно во општина Неготино. Големиот пожар што избувна вчера во реонот на армискиот полигон Пепелиште, направи „фронт“ од околу десетина ...