Економија

АЕК: Малолетниците на интернет дневно поминуваат повеќе од пет часа

 Триесет и девет проценти од испитаниците опфатени во анкета на Агенцијата за електронски комуникации рекле дека малолетните лица во нивното домаќинство во ...

Дебатата за даночната реформа, бизнис-секторот со реакции

Министерството за финасии подготви предлог-концепт за даночната реформа којашто се планира да почне од следната година. Во тек е дебатата со сите засегнати ...

Експерти: Наместо граѓаните, државата да ги оданочи банките кои прават екстрапрофити и така да ја пополни буџетската дупка

Наместо да тргне во одлучна борба против корупцијата и сивата економија, Владата ги казнува оние што креираат нова вредност. Економските експерти и бизнисот ...

Од септември во Србија полесно ќе доаѓаат работници од Македонија и Албанија

Наскоро, граѓаните на Србија, Северна Македонија и Албанија ќе можат да се вработат во овие земји со идентификационите броеви на „Отворен Балкан-ИД“ без ...

Граѓаните на Србија точат најскапи бензин и дизел

Граѓаните на Србија во моментов точат најскапо гориво во споредба со другите жители на државите од поранешна СФРЈ, објави денеска порталот Н1. Цената на бензинот ...

Германската економија поради војната и скапите енергенси ќе загуби повеќе од 260 милијарди евра

Германската економија до 2030 година ќе изгуби повеќе од 260 милијарди евра додадена вредност, последица на војната во Украина и високите цени на енергијата, што ...

ССМ: Минималните животни трошоци во јули 47.042 денари

Минималните трошоци на едно семејство за јули изнесуваат 47.042.000 денари, покажуваат пресметките на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ). Според Синдикатот, оваа ...

Турција испраќа нов брод за сондажа во Медитеранот

Турција денеска ќе испрати нов брод за сондажа за да бара нафта и гас во Средоземното Море, јави Анадолија. Во јужниот округ Мерсин ќе се одржи церемонија за ...

Еврото падна, доларот се качи

Вредноста на доларот повторно се доближи до еврото. Доларот се зголеми за 0,1 отсто и во еден момент достигна вредност од 135,585 јени што е највисоко ниво од 28 ...

54 милиони евра планира владата да собере од новите даноци

Ако штедите пари во банка и остварите приход од тоа, од идната година ќе платите 10 проценти данок на добивката. Ова е дел од даночната реформа, чиј старт Владата го ...