Економија

Организацијата на работодавачи прави анализа кои сектори се најпогодени од енергетската криза

Оорганизацијата на работодавачи прави анализа кои сектори се најпогодени од енергетската криза. Сметаат дека така прецизно ќе може да се утврди колку енергенсите ...

Над 3.500 битолски земјоделци ќе добијат картички за т.н. зелена нафта

Над 3.500 битолски земјоделци ќе добијат картички за т.н. зелена нафта...Финансиската поддршка на картичката за нафта зависи од големината на површините и ...

Недвижностите поскапеле за 21,2 отсто во третиот квартал годинава

Цените на недвижностите во третиот квартал годинава во државава се зголемиле за 21,2 отсто, во однос на истиот квартал од минатата година.  Во периодот ...

Француската влада ги снабдува бензиските пумпи од стратешките резерви

Француската влада објави дека по штрајковите во рафинериите и складишта за енергенси кои го прекинаа производството и ги блокираа испораките на гориво во ...

Одржан Економски совет во проширен состав: Време е за одговорно однесување со енергенсите, солидарност и поддршка за ранливите категории граѓани

Денес во Владата на Република Северна Македонија се одржа Економскиот совет на кој присуствуваа претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар ...

Поскапува дизелот, цените на бензините остануваат исти

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) од полноќ се зголемува за 2,00 денара, а на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) за 2,50 денари за литар. Цените на ...

Седница на владиниот економски совет, ќе има ли нови мерки?

Дојдоа, се видоа, поразговараа и се договорија пак да се видат. Нема конкретен предлог за антикризни мерки за помош на стопанството и граѓаните од страна на ...

Поранешниот синдикалец Митревски за ТВ 24: Потребна е стратегија за поголеми работнички права

Сојузот на синдикати на Македонија не ги застапува работниците онака како што треба - обвинува поранешниот прв човек на Синдикатот Живко Митревски. Тој во изјава ...

Светска Банка: Македонската економија може да влезе во стагфлација

Македонската економија може да влезе во стагфлација, предупредува Светска Банка во есенскиот извештај. Со оглед на ризикот од стагфлација, земјата ќе мора да ...

Владата ќе ги земе предид предлозите на опозицијата, ЕСМ ќе обезбеди греење за скопјани

Владата ќе ги разгледа предлозите на опозицијата за надминување на енергетската криза. Премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на ...