Економија

Народна банка: Од август 2025 година стапката на противцикличниот заштитен слој на капиталот ќе биде 1,75 проценти

Врз основа на редовната квартална оцена на системските ризици и последните расположливи податоци, Извршниот одбор на Народната банка донесе одлука за ...

Ребалансот на буџетот на владина седница, детали се очекуваат во текот на денот

Владата вчера на седница расправаше за ребалансот на Буџетот, но повеќе детали се очекува да бидат објавени во текот на денешниот ден.  Премиерот Христијан ...

Денес во Владата ќе се носи ребалансот на буџетот

Владата денеска ќе го усвои ребалансот на буџетот. Според информациите до кои дојде ТВ 24 уште утре ребалансот се сели во законодавниот дом каде ќе треба да ги ...

РЕК Битола стави во функција два блока и испорачува електрична енергија

РЕК Битола стави во функција два блока и испорачува електрична енергија во македонскиот електроенергетски систем, соопшти АД ЕСМ, Подружница РЕК „Битола". Како ...

Претседателката Сиљановска Давкова ја прими директорката на Светска банка за Западен Балкан, Шиаочин Ју

Претседателката на државата Гордана Сиљановска Давкова денеска ја примила директорката на Светска банка за Западен Балкан, Шиаочин Ју. На средбата, соопштија од ...

Џекпот Манија од 15-ти до 21-ти Јули кеш добивки од 154.000 денари на 2Win.mk!

  Од 15.07.2024 до 21.07.2024 нова промоција за играчите на најдобрата, легална платформа за интернет игри на среќа во Македонија-2win.мк. Кампањата „Џекпот Манија со кеш ...

Вишиот управен суд пресуди во корист на ТВ 24

Вишиот Управен суд донесе пресуда дека Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги треба одново да го разгледа барањето на Трговското радиодифузно ...

Заем од Унгарија: Половина од 500-те милиони евра кои земјава ги договори со Унгарија, ќе бидат за општините, а половина за бизнисот

250 милиони евра за општините и уште толку за бизнисот. Премиерот Христијан Мицкоски откри за што ќе биде наменет кредитот од Унгарија, кој наместо најавените една ...

Од ноќеска на полноќ пониски цени на бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и  ЕУРОСУПЕР БС-98 од ноќеска на полноќ се намалуваат за еден денар за литар, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), за денар и ...

Превозниците кои работеа за поранешно „Фени“ веројатно ќе останат со „куси ракави“

Околу три милиони евра ќе изгубат осумдесет фирми - превозници кои работеа за поранешен Еуроникел, откако на стечајно рочиште во кавадаречкиот суд имотот на ...