Економија

Државниот пазарен инспекторат казни и затвори повеќе ланци на големи маркети во Скопје и Струга

Затворени пет големи ланци на маркети, но казнети вкупно седум маркети-во вкупна вредност од скоро 70 000 евра, во Чаир, Тафталиџе, Кисела Вода, Бутел како и во Струга и ...

Тема на ТВ 24: Поскапи кредити - забавен економски раст

Според податоците на народната банка, граѓаните кај комерцијалните банки се задолжени со речиси 3,7 милијарди евра. Домаќинствата најмногу должат по основ  на ...

За ВМРО-ДПМНЕ солидарниот данок е ново економско промашување на власта

По бизнис заедницата и опозицијата со своја реакција за Законот за данок на солидарност. Правна несигурност, двојно оддночување и нарушена ликвидност на ...

Бислимоски: Ќе има ценовно цунами на парното ако не се санира мостот „Беласица“

Ценовно цунами со цената на парното ги очекува скопјани, ако наскоро не се постави цевководот на оштетениот мост Беласица, тврди првиот човек на Регулаторна Марко ...

Опасен пестицид откриен во македонски пиперки увезени во Хрватска

Забранет пестицид е откриен кај македонски пиперки кои биле увезени во Хрватска. Од Агенцијата за храна и ветеринарство ја потврдија информацијата и оттаму велат ...

Бектеши: Инспекциските тимови вчера започнаа со проверки кај големите синџири на маркети

Дел од маркетите се уште не направиле пресметки како ќе се одрази намалувањето на цените на прехранбените производи на нивното работење. Првиот човек на КАМ ...

Бизнис здруженијата предупредуваат дека солидарниот данок ќе ги демотивира идните инвеститори

Бизнис секторот не се откажува од намерите да го поништи Законот за солидарен данок. Со инсистирањето за воведување на ваква давачка според претседателот на ...

Бектеши: Инспекциските тимови уште вчера започнаа со проверка кај големите ланци на маркети

Контролите на инспекторите од Државниот пазарен инспекторат (ДПИ), кои почнаа од вчера, ќе продолжат до крајот на ноември, а секоја недоследност која граѓаните ќе ...

Средба Бесими-Агелер: РС Македонија да продолжи по патот за полноправно членство во ЕУ, поддршка од САД за реформите на тој пат

Министерот за финансии Фатмир Бесими се сретна со амбасадорката на САД во земјава Ангела Агелер. На средбата стана збор за актуелните политикички и економски ...

Blue economy summit во Скопје

Во Скопје денеска ќе се одржи „BLUE ECONOMY SUMMIT”, на кој се најавени воведни обраќања на евроамбасадорот Дејвид Гир, министерката за животна средина Каја Шукова и ...