Економија

Во понеделник почнува собраниската процедура за буџетот 2024

Во понеделник започнува собраниската процедура за буџетот 2024-та. Прва расправа во матичната комисија за финансисрање и буџет. Според предлог буџетот, догодина ќе ...

Индустриското производство во октомври зголемено за 9,9 отсто

Индустриското производство во октомври годинава, во однос на истиот месец лани, е поголемо за 9.9 отсто, соопшти Државниот завод за статистика. Гледано по сектори, ...

Од денеска се враќа евтината дневна тарифа на струјата за домаќинствата

Струјата од 1 јануари нема да поскапи, тврди премиерот Димитар Ковачевски. Зголемената цена по која ЕСМ ќе му продава струја на универзалниот снабдувач ЕВХ Хоум е ...

Едните на улица другите на коктел, пензионерите се поделија

Премиерот Димитар Ковачевски, ја искористи паузата во законодавниот дом за да дојде во Клубот на пратеници на средба со Сојузот на пензионери, но не и со тие кои се ...

Населението во Македонија старее, младите иднината ја гледаат во странство

Миграција не е проблем само на пазарот на труд, туку на целокупното општество. Повеќе не е главна причина високата плата да се замине во странство, квалитетот на ...

Седница на Комитетот за финансиска стабилност: Финансискиот сектор е отпорен на шокови

Народна банка денеска соопшти дека во извештајот за финансиска стабилност за 2022 година се оценува дека домашниот финансиски сектор добро се справил со глобалните ...

Потпретседателката на Светска банка за Европа и Централна Азија, Антонела Басани на средба со претседателот на Собранието

Во посета на Собранието на Северна Македонија денеска ќе престојува потпретседателката на Светска Банка за регионот на Европа и Централна Азија, Антонела ...

Од утре стартува дневната евтина тарифа на струјата

Се навестува ли поскапа струја за граѓаните од Нова година? Државните електрани му понудија на универзалниот снабдувач ЕВН хоум седум и пол проценти поскапа ...

Битиќи: Со новиот пакет на антикризни мерки, бизнисот ќе биде поддржан со над 492 милиони евра

„Деветтиот пакет антикризни мерки во вредност од 662 милиони евра, кој Владата го усвои во вторник, содржи 26 мерки со кои се обезбедува финансиска поддршка  за ...

Од утре стартува дневната евтина тарифа на струјата

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Северна Македонија (РКЕ) донесе Тарифен систем за ...