Економија

Можноста да се укине недела како неработен ден наиде на остри критики од синдикалците

Да не се чепка „недела неработен ден“, а немасто за уназадување, Владата да размислува за унапредување на работничките права, порача првиот синдикалец ...

Мицкоски: Состојбата на буџетот е како да минало цунами, сега нема пари за зголемување на минималната плата

По најавата на новиот министер за економија дека на следната седница на Социо економскиот совет ќе се разгледа барањето на синдикалците за минимална плата од 450 ...

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за социјална политика, демографија и млади информира дека денеска започна исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита за месец ...

Зголемувањето на минималецот е неизвесно

Новиот министер за економија Бесар Дурмиши најави дека уште на првата седница на економскиот социјален совет ќе се разгледува барањето на синдикалците за ...

Трипуновски: Агенцијата за стокови резерви ќе набави 15 илјади тони пченица исклучиво од македонско производство

Агенцијата за стокови резерви ќе набави 15 илјади тони пченица исклучиво од македонско производство, нема да бидат од увозен карактер, најави попладнево ...

Деспотовски си поднесе оставка од директорската позиција на ТИРЗ

Досегашниот директор на ТИРЗ Јован Деспотовски си поднел оставка од директорската позиција. Деспотовски на брифинг со новинарите соопшти дека причините за ...

Војните, климатските промени и цените на енергенсите и натаму ризици за растот на инфлацијата

Климатските промени, активните војни во Украина и на Блискиот Исток, најавите за понатамошен раст на платите, но и турбуленциите со цените на  електричнатас ...

Светска банка: Северна Македонија треба да спроведе реформи за справување со заканите поврзани со климатските промени

Северна Македонија, како и останатите земји од Западен Балкан, се соочува со сѐ поголеми предизвици од природни опасности што влијаат на животите, го попречуваат ...

Од денеска струјата по нова, минимално зголемена цена

Сметките на потрошувачите на електрична енергија на регулираниот пазар, односно на домаќинствата и на малите потрошувачи, од денеска до крајот на годинава, за ...

Ребаланс на буџет: 100 милиони евра за општините до крајот на годината

100 милиони евра за општините со ребалансот на буџетот за годинава, 250 со новиот буџет. за 2025 година. Тој се очекува да влезе идната недела во Собрание и да се изгласа ...