Култура

Фестивал „МакеДокс“ од 18 до 25 август

Тринаесеттото издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ ќе се одржува од 18 до 25 август во Скопје. Комплетната програма на фестивалот ...

Двесетина поети и џез и поетски филмови на 2. Скопски поетски фестивал

Од 29 август до 1 септември годинава во Младинскиот културен центар ‒ Скопје и во кафе-книжарницата „Буква“ ќе се одржи второто издание на „Скопскиот ...

„Астерфест“ завршува вечерва со премиерната проекција на документарниот филм „Трн“

Со премиерна проекција на документарниот фил „Трн“ во продукција на Здружението за култура „Транзен“ од Струмица, вечер завршува седуманесеттото ...

Изложба на дела од фестивалот на алтернативна фотографија „Зрно“ во КИЦ-Скопје

Во Културно-информативниот центар, вечер ќе биде отворена изложба на дела настанати на првото издание на меѓународниот фестивал на алтернативна фотографија ...

Почина великанот на македонската архитектура Петар Муличковски, автор на оргиналната зграда на Владата

 Еден од великаните на македонската архитектура Петар Муличкоски, почина на 93-годишна возраст. Тој е автор на многу значајни проекти, меѓу кој е и оригиналната ...

Фестивалот „Браќа Манаки“ од 19 до 26 август, ќе се отвори со филмот „Раката на Бога“

Од 19 до 26 август во Битола ќе се одржи годинешното 43. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, на кој ќе бидат прикажани ...

Концерт на тенорот Влатко Груевски на „Десет дена Крушевска Република“

На програмата на Манифестацијата „Десет дена Крушевска Република“ вечер од 21 часот на летната сцена кај музејот на НОБ на Гумење во Крушево концерт ќе ...

Струшки вечери на поезијата со 25 поети, лауреатот Таникава нема да дојде

Годинашното издание на Струшките вечери на поезијата ќе се одржи од 25 до 29 август, а ќе гостуваат повеќе од 25 странски поети, покрај домашните од сите генерации. ...

„Златна потковица“ на Астерфест за филмот „Сведок“ на Али Азгари

Филмот „Сведок“ на Али Азгари во иранско-француска продукција ја доби заградата „Златна потковица“ на 17-тото издание на Интернационалниот филмски ...

Четири елементи – изложба на Газанфер Бајрам во Куќата на Уранија

Во „Куќата на Уранија“ во Охрид вечерва ќе биде отворена изложбата „Четири елементи“, мозаици од академик Газанфер Бајрам. Изложбата ја организира ...