Култура

Самостојна изложба на Јана Луловска „Natura in Vita/Vita in Natura“

Самостојна изложба на Јана Луловска со наслов Natura in Vita/Vita in Natura ќе биде отворена денеска во Националната галерија на Република Северна Македонија. Изложбата се ...

Отворање на Европските денови на културното наследство

По 27 пат денеска ќе бидат отворени Европските денови на културното наследство. Отпочнувањето на манифестацијата ќе се одбележи со отворање на изложбата ...

Светска премиера на “Кајмак“ со потпис на режисерот Манчевски

Безмилосна критика на малограѓанското лицемерие, воздигнување на индивидуалната слобода - „Кајмак“, нов филм со потпис на Манчевски. Светска премиера во ...

„Огнот наш нестишен“ – нова стихозбирка на Ирена Јурчева

Во издание на „Современост” – Скопје од печат излезе стихозбирката на Ирена Јурчева, „Огнот наш нестишен“. Ова, како што велат од „Современост“, ...

Фестивал на камерната музика „Скупи КамерФест“ во Филхармонија

Во Националната Филхармонија во Скопје вечер ќе биде одржан третиот концерт на фестивалот на камерната музика „Скупи КамерФест“. Концертот е во ...

Бужаровска прв македонски автор објавен од францускиот издавач Галимар

Во Франција деновиве излезе збирката раскази на Румена Бужаровска „Мојот маж“ преведена на француски од Марија Бежановска и објавена како „Mon cher mari“ ...

Изложба „Interruption – Intersection“ на Андријана Андреева

Во Домот на култура „Кочо Рацин“ во Скопје вечер ќе биде отворена изложба на уметницата Андријана Андреева, која е дел од интерактивен мултимедијален и ...

Во Велес вечерва започнува 19. издание на Фестивалот на античка драма Стоби

Во Велес вечерва започнува 19-тото издание на Фестивалот на античка драма Стоби. Љубителите на театарот во следните две недели ќе имаат можност да видат неколку ...

Концерти, изложби и претстави на „Звукот на Скопје“

Фестивалот „Звукот на Скопје“ продолжува вечер со концерт на модерна, моќна и енергична музика на плоштадот „Мајка Тереза“ и на „Ибни Пајко“. На ...

Почнува 19. издание на Интернационалниот фестивал на античка драма „Стоби“

Во Народниот театар „Ј.Х.К. Џинот“ – Велес под мотото „Во нови слики“ ќе се одржи 19-тото на Интернационалниот фестивал на античката драма ...