Култура

Со новиот филм на Гаспар Ное завршува 25. Скопје филм фестивал

Завршува 25-тото јубилејно издание на Скопје филм фестивал. Во Кинотека вечер ќе бидат прикажани филмовите „Едно убаво утро“ на режисерката Миа Хансен -Лов од ...

Почнува фестивалот „Звукот на Скопје“

Денеска започнува шестнаесеттото издание на фестивалот „Звукот на Скопје“, воедно тоа е новото име на досегашниот фестивал „Звуците на чаршијата“, кој ...

Концерт на „Танец“ и пријателите во чест на Александар Сариевски

Во Националната опера и балет вечер ќе се одржи вокално-инструментален концерт во чест на 100-годишнината од раѓањето на Александар Сариевски.  Организаторот на ...

Дарија Ризова најдобар актер на ФКТ Ристо Шишков во Струмица

Актерката на МНТ Дарија Ризова ја понесе наградата за најдобро актерско остварување на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“ во Струмица кој заврши ...

Симон Трпчески вечерва со „Македонисимо“ пред македонската публика

Вечерва во 20ч на платото пред Националната опера и балет, пијанистот Симон Трпчески со пријателите ќе го промовираат музичкиот проект Македонисимо.  Тој овој ...

Ретроспективна изложба на Симон Узуновски во МСУ – Скопје

Во Музејот на современата уметност – Скопје вечер со почеток во 20 часот ќе биде отворена ретроспективната изложба „Пат за Волкодери – Ретроспектива“ со ...

Патувачкото кино на МакеДокс 2022 во Преспа

Магаренцето на Патувачкото кино на „МакеДокс“ го продолжува своето тринаесетто патување во Преспанскиот регион. Од денеска до 17 септември предвидени се ...

Во Гостивар почна меѓународниот театарски фестивал „Отело“

Од денеска до сабота, Центарот за култура АСНОМ во Гостивар ќе биде домаќин на театарската уметност. Годинава на шестото издание на меѓународниот фестивал ...

Младите пијанисти од Крива Паланка првонаградени на првиот интернационален пијано фестивал во Штип

Младите пијанисти од Крива Паланка од класата на професорката Лариса Жулина-Митовски освоија неколку први награди на првиот интернационален пијано фестивал во ...

Европски филмови за деца и тинејџери во киното „Манаки“ во рамки на офф-програмата на „Бит Фест 2022“

Четири филмови наменети за тинејџерската и детската публика од утре до 16 септември ќе се прикажуваат во киното „Манаки“ во Битола во рамките на ...