Култура

Две награди за претставата „Се викам Горан Стефановски“ на Драмски театар на Фестивалот во Ниш

Драмски театар – Скопје на театарскиот фестивал „Театар на крстопат“ (Театар на раскршќу) во Ниш освои две престижни награди, награда за најдобра ...

Доделени наградите на првиот Интернационалниот фестивал на дуодрама „Бранко Ѓорчев“

Стручното жири во состав од Благој Чоревски – Чоре – актер, Мирјана Ристов – актерка и Билјана Крајчевска - драматург, на првиот Интернационалниот фестивал ...

Драмски театар - Скопје со претставата „Се викам Горан Стефановски“ гостува на фестивал во Ниш

Драмски театар – Скопје со претставата „My name is Goran Stefanovski” – „Се викам Горан Стефановски“ во режија на Бранислав Миќуновиќ денеска ќе гостува на ...

Вечерва и утре град Штип ќе биде домаќин на првиот фестивал за млади пијанисти “Golden piano talents“

Штип денеска и утре ќе биде домаќин на првиот фестивал за млади пијанисти кој има меѓународен карактер. На фестивалот ќе настапат млади пијанисти - победници на ...

Отворен Фестивалот на камерен театар “Ристо Шишков“

Завесата на 30-то, јубилејно, издание на Меѓународниот фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“, кој традиционално почнува на Денот на незевисноста, синоќа ...

Библиотеката во Битола организира кампања за подигнување на свеста за читање книги

НУ Универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“- Битола организира кампања за подигнување на свеста на важноста за читање, учество на библиотеката во ...

Пијанистите од онлајн проектот Golden Piano Talents ќе настапат во живо во Штип

Денес и утре Општина Штип ќе биде домаќин на првиот Фестивал за млади пијанисти „Golden Piano Talents“ кој претставува уникатен и значаен музички настан. Поради ...

Културните институции со отворен влез и изложби во чест на Денот на независноста - 8 Септември

Големиот државен празник Денот на независноста - 8 Септември, се одбележува со низа пригодни манифестации, меѓу кои и изложби и отворени врати на културните ...

Во Струмица почнува фестивалот на камерен театар и актерската игра „Ристо Шишков“

Актери од 9 престави на исто толку театри и културни центри од земјава и странство ќе конкурираат за наградата за најдобро актерско остварување што се доделува на ...

Вечер почнува триесеттото, јубилејно, издание на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“

Триесеттото, јубилејно, издание на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“ традиционално почнува на 8 септември, на Денот на независноста, а годинава на ...