Култура

Од денеска до 12 септември: Фестивал на книгата

Под мотото „Скопје чита“, од денеска до 12 септември, во комплексот на СЦ „Борис Трајковски“ ќе се одржи првото издание на Фестивалот на книгата. Како што ...

Почина Петар Наневски, истакнат поет, есеист и сликар

Во 87 година од животот денеска почина Петар Наневски, истакнат поет, сликар, есеист, афирист. Живееше и твореше во неговото родно село Ваташа. Погребот ќе се изврши ...

Дождовите го оштетија археолошкиот локалитет Мохенџо Даро во Пакистан

Во Пакистан, кој е погоден од поплави, каде што во сезоната на монсуните загинаа стотици лица, дождовите сега му се закануваат на познатиот археолошки локалитет ...

ИФАД „Стоби“ од 17 септември до 1 октомври

Под мотото „Во нови слики“, од 17 септември до 1 октомври годинава во Велешкиот театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“ ќе се одржи 19-то издание на ...

Изложба на акварели од Илија Маџаров

Со почеток во 20 часот во Културно-информативниот центар – Скопје, ќе се одржи отворање на изложба на акварели од Илија Маџаров. Сликите на Илија, посебно ...

„Ерос“ – изложба на скулптури на Луан Мулиќи во Чифте амам

Изложба на скулптури насловена „Ерос“ од Луан Мулиќи, професор и член на Косовската академија на науките и уметностите, ќе биде отворена денеска во 19 часот во ...

Разговор со Жарко Кујунџиски како дел од кампањата „Читаме современи македонски автори“

Во спомен-собата на Миладиновци во ЈУ Градска библиотека „Браќа Миладиновци“ во Скопје, вечерва ќе биде одржан разговор со Жарко Кујунџиски, автор на ...

Изложба „Мисионерка на милосрдието – спомените за Мајка Тереза во Државниот архив“

Во Музејот на македонската борба денеска напладне на свечен настан ќе биде отворена изложбата „Мисионерка на милосрдието – спомените за Мајка Тереза во ...

Меѓународна научна конференција посветена на Иљоски, Стефановски и граматиката од Конески

Осумдесетина македонисти, слависти и балканисти од над 20 институции од земјата и од странство ќе учествуваат на 49. Меѓународна научна конференција на ...

„Здраво Млади“ по 12. пат во МКЦ

Фестивалот „Здраво Млади“ ќе се одржи вечер по 12-ти пат во Младинскиот културен центар (МКЦ). Како што соопшти МКЦ, овогодишниот фестивал има три главни бини и ...