Македонија

Фондацијата „Трајче Мукаетов“ додели 40 нови стипендии за учебната 2023/2024

Шеснаесетта година по ред фондацијата „Трајче Мукаетов“ доделува 40 стипендии за студенти на Фармацевтскиот и на Медицинскиот факултет при Универзитетот ...

Ковачки: Спасовски излажа за два клучни моменти од истрагата за киднапирањето и убиството на Панче и малата Вања

Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ тврди дека министерот Спасовски ја излажал македонската јавност околу двојното убиство и движењето на  возилото на убиениот Панче ...

Спасовски: Инспектор ќе си сноси одговорност доколку е точно дека на пријатели споделувал информации за истрагата за убиствата на Вања и Панче

Со поднесувањето на кривичните пријави, целосната истрага оди во Основното јавно обвинителство и таму е целата документација. Сите детали се разгледуваат таму. Не ...

СДСМ со прв вицепремиер и претседател на Собрание, ДУИ со технички премиер, ВМРО-ДПМНЕ одлучува за следните чекори

На 28 јануари се очекува да се гласа за техничката влада со премиер Талат Џафери, а функцијата претседател на Собранието ќе ја преземе координаторот на ...

Нова Cosmo дрогерија во срцето на градот, во Diamond Mall

Cosmo започна едно ново поглавје во светот на козметиката и мирисите, каде што нуди луксузна дрогерија со богат и разновиден асортиман. Во новата продавница ќе ...

Петковски во СТУДИО 10: Има голем сомнеж за тоа дали остана здрав човек во државата оти предолго време сме под трауматски стресови

Има голем сомнеж за тоа дали остана здрав човек во државата оти предолго време сме под трауматски стресови, вели психологот Станислав Петковски - Сашо во СТУДИО ...

Рамадани во СТУДИО 10: Ако на маса не се уставните измени пред избори, тогаш на масата нема ништо што води кон ЕУ

Кога прв пат функција премиер има еден Албанец тоа позитивно одекнува кај Албанците со тоа што се чувствуваат дека Албанците полека и сигурно ги остваруваат ...

Арсовски во СТУДИО 10: Важно е партиите пред изборите да излезат со својот план за да знаат гласачите за што ќе гласаат

Постојат повеќе причини околу наративот која е националноста а не квалификациите на оној што е премиер оти ние се уште сме во полуетничка фаза на општеството. Но ...

Пенов во СТУДИО 10: ВМРО-ДПМНЕ ќе згрешат ако не учествуваат во техничката влада

Техничката влада е законска обврска, процедура што мора да се спроведе. И ние како ЛДП вечер ќе носиме одлуки. Сите работи кои досега се донесени треба да ги ...

Османи на одбележување на 75. години од Универзалната декларација за човекови права

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска ќе учествува на настанот на високо ниво за Одбележување на седумдесет и пет години од Универзалната ...