Македонија

Рационално да се користи водата

Водовод со апел со граѓаните рационално да ја користат водата за пиење за да нема рестрикции. Во моментов системот е стабилен, но максимално оптеретен со технички ...

Спроведени вонредни контроли во Дојран, Охрид, Струга и Преспа, уништени 8,7 тони небезбедна храна

Агенцијата за храна и ветеринарство минатата недела спроведе вондредни засилени контроли во 112 објекти од кои казни 54 оператори, а на 8 им е naпишана забрана за ...

Герапетритис: Доколку Северна Македонија продолжи со оваа политика, имаме средства за дополнителен притисок на билатерално и меѓународно ниво

Доколку Северна Македонија продолжи со оваа политика, која е директно спротивна на меѓународните договори, тогаш грчката страна ги има оние средства за да може да ...

Активни седум пожари, изминатото деноноќие регистрирани 29 пожари на отворено

Центарот за управување со кризи утринава информира дека изминатото деноноќие имало вкупно 29 пожари на отворено од кои седум се уште се активни. Активен е пожарот ...

Жителите на улицата „Митрополит Теодосие Гологанов“ денес со намален притисок во водоснабдување

Поради дефект на приклучна цевка на улицата „Митрополит Теодосие Гологанов“ бр. 72 во населбата Карпош денес од 7 часот со намален притисок во ...

Судскиот совет денеска ќе расправа по претставки и поплаки од граѓани и правни лица за работата на судиите

Судскиот совет денеска со почеток од 13 часот ќе ја одржи 493. седница на која има осум точки на дневен ред. Меѓудругото, Советот ќе расправа по претставки и поплаки ...

Без струја делови утре делови од Илинден и Арачиново

Без електрична енергија утре ќе бидат корисниците од селата Мршевци, Бујковци, Бучинци и Грушино, како и фотоволтаиците Фото Солар, Сити Фешн и Го Страт во ...

Седници на собраниските комисии за политички систем, за одбрана и безбедност и Законодавно - правната комисија

Во Собранието на Република Северна Македонија денеска седници ќе одржат комисиите за политички систем и односи меѓу заедниците, за одбрана и безбедност и ...

Сончево и топло, попладне пороен дожд и грмежи, пад на температурата од среда

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне наместа ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално со услови за ...

Велешанец приведен за предизвикување пожар

„Како дел од оперативната акција „Пожар 2024“, денеска (21.07.2024) по добиена пријава на телефонскиот број 112 дека НН лица ја палат депонијата која се наоѓа на ...