Македонија

Сончево и топло, попладне пороен дожд и грмежи, пад на температурата од среда

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне наместа ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално со услови за ...

Велешанец приведен за предизвикување пожар

„Како дел од оперативната акција „Пожар 2024“, денеска (21.07.2024) по добиена пријава на телефонскиот број 112 дека НН лица ја палат депонијата која се наоѓа на ...

Пад на системот на грчката страна на преминот “Богородица” предизвика километарски колони

На граничниот премин „Евзони“ на влезот во Грција се создаде огромна гужва. Како што информираат српските туристи кои моментално чекаат за влез Грција, ...

Девет пожари се уште се активни низ Македонија - најсериозно и натаму е на планината Серта

Високи температури, активни пожари, но стара и дотраена механизација, пожарникари оставени без соодветна техника и опрема, без пилоти за ер-трактори, „Возниот ...

ДУИ и официјално работи на озаконување на принципот “победник со победник”

Познатиот автор на Охридскиот рамковен договор Пол Вилјамс и официјално потврди дека подготвува платформа во консултација со ДУИ за меѓуетнички легитимитет. Во ...

Митева: Над 900.000 евра тендери за агенцијата Рејтинг на Спасов, сега за стара цена СДС добиваат нови услуги

Спасов кој преку Рејтинг од СДС извади 1 милион евра тендери, и фотоцентрала за струја, сега ќе ги дозакопа во опозиција, се вели во партиското соопштение на ...

Кузеска: Речиси 20.000 евра чини патувањето на Мицкоски и министрите во Вашингтон

Портпаролката на СДСМ Богданка Кузеска, денес на прес-конференција обвини дека премиерот Христијан Мицкоси и министрите во негова придружба, на патувањето во ...

Претседателката на ЕБОР утре во втора посета на Македонија

  Претседателката на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), Одил РеноБасо ќе дојде во дводневна посета на земјава. Ова ќе биде нејзината втора посета ...

Хајредини: За борба со корупцијата Мицкоски треба да исчисти во својата коалиција

Поранешниот министер за финансии Хајредини смета дека е недозволиво за финансиската состојба да одлучуваат луѓе со коруптивно минато. Вели, актуелниот ...

Опаѓање на дневните температури претстојната седмица, позначително од среда

Опаѓање на дневните температури во претстојната работна седмица, со позначителен пад од среда, прогнозира Управата за метеоролошки работи.  Утре ќе се задржи ...