Македонија

Припадниците на МВР на Србија ја завршија мисијата за помош на Северна Македонија во гаснењето на шумските пожари

Припадниците на српското Министерство за внатрешни работи, Хеликоптерската единица и Одделот за вонредни состојби ја завршија меѓународната мисија за помош на ...

ЦУК: Пожарот зад армиското стрелиште Пенуш се движи во насока кон Брегалница

Пожарот што се разви вчера далеку зад армиското стрелиште Пенуш кај Штип, како крак на големиот пожар на Серта, полека се движи во насока кон Брегалница, информираа ...

Во Скопје 103 санкционирани возачи

Во контролите во областа на сообраќајот на територија на град Скопје во текот на вчерашниот дена се изречени вкупно 103 мерки, информираа денеска од МВР. За ...

Ангелов: Од вкупно 30 пожари вчера, се уште се активни девет пожари

Во текот на вчерашниот дена имаше вкупно 30 пожари на отворен простор. Од нив се уште се активни девет пожари, под контрола (пожари кои не можат да се шират но се уште ...

Претседателката на ЕБОР Одил Рено-Басо утре во посета на Северна Македонија

Претседателката на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), Одил Рено-Басо, од утре ќе биде во посета на Северна Македонија. За време на нејзината втора посета на ...

Зголемен интензитетот на сообраќај на ГП Богородица и Табановце

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози.Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, ...

Што содржи законот со кој ќе се укинат економските директори на клиниките

Предлогот на законот кој предвидува укинување на економските директори во болниците во прво читање во вторник ќе се најде на пленарна седница пред пратениците. ...

Топло и ветровито, попладне локална нестабилност, од вторник пад на температурата

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови повремено засилен ветер од западен правец. ...

Хеликоптери на МВР исфрлија над 68 тони вода врз пожари во реонот на Богомила и селата Габровник и Мокрени

Два хеликоптера од Одделот за воздухопловни единици денеска дејствувале на повеќе локации каде што имаше пожари во реонот на Богомила, селата Габровник и ...

Тошковски и Ангелов ги посетија тимовите кои го гаснат пожарот на планината Серта

Граѓаните на Штип гледаат чад во правец на планината Серта на две локации, а попладнево се разгоре пожарот меѓу полигоните Криволак и Пенуш, вели директорот на ...